تبلیغات

ابزار منو ثابت

نگین پیشوا
قالب وبلاگ

نگین پیشوا
 
زیارت مجازی

زیارت مجازی

دربیان مقام معظم رهبری

نگین پیشوا

دربیان آیت الله مرعشی

نگین پیشوا

دربیان آیت الله صافی

نگین پیشوا

دربیان آیت الله نوری همدانی

نگین پیشوا

سایت های مرتبط

نگین پیشوا

نگین پیشوا

نگین پیشوا

نگین پیشوا

نگین پیشوا

نگین پیشوا

کنگره جعفربن موسی(ع)

نگین پیشوا

تقویم زمانبندی کنگره

نگین پیشوا

نظر سنجی
این وبلاگ چقدر شما را با امامزاده جعفر(ع) آشنا نمود؟

گالری تصویری از امامزاده
روی دوربین کلیک نمایید
ترجمه وبلاگ
منوی موضوعات نگین پیشوا ، با کلیک روی عناوین زیر به راحتی به بخش موضوعی مربوطه وارد شوید
یادداشت/ لزوم هوشیاری در برابر تحریف تاریخی واقعه 15خرداد

از چند سال گذشته که زمزمه های جدا شدن پیشوا از ورامین فراگیر شد، هر از گاهی حرکت های خزنده و حساب شده ای در جهت تحریف دو رکن تاریخی متعلق به پیشوا یعنی محل شهادت و تدفین امامزاده جعفر بن موسی الکاظم(ع) و مبدائیت و پیشگامی مردم پیشوا در قیام خونین ۱۵خرداد آغاز شد.

در همان زمان که برخی بر شهادت و دفن زاده موسی بن جعفر(ع) در پیشوا خدشه وارد کردند و هم چنین نسبت به شکل گیری هسته اولیه قیام ۱۵خرداد از مقابل ایوان صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) تشکیک کردند، برخی مومنان دلسوز و غیرتمند پیشوا به خروش آمده و به هر صورت ممکن ندای اعتراض خود را بلند کردند، لکن متأسفانه نخبگان سیاسی و مسئولین پیشوا کوچکترین واکنشی نشان نداند و این شد که فی الحال شاهد آن هستیم:

الف- در ۱۵خرداد سال ۱۳۸۹ رئیس شورای شهر ورامین در مصاحبه ای پیرامون علل و عوامل قیام ۱۵خرداد و ریشه های حرکت مردم، مبداء قیام را روستای دهماسین معرفی کرد.

ب-  در ایام ۱۵خرداد سال ۱۳۹۰، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ورامین با راه اندازی کاروان خاطره گویی با حضور شاهدان زنده واقعه ۱۵خرداد، واژه “مبادی قیام” را ابداع کرده و بر سر زبان ها انداخت.

ج-  شهرداری و شورای شهر ورامین پس از مستقل شدن شهرستان پیشوا از ورامین در اسفندماه ۱۳۸۹، با زمینه سازی ۲-۳ ماهه، در تبلیغات خود تمامی موضوعات ۱۵خرداد را به ورامین منحصر کرده و دائماً بر طبل جدایی کوبیدند.

د - مسئول روابط عمومی شهرداری ورامین که ارتباط نزدیکی با امامت جمعه و شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ورامین دارد، در نوشته ای سرگشاده خطاب به حسین قرایی رئیس وقت اداره ارشاد اسلامی ورامین که اهل پیشوا است، از وی خرده گرفت که چرا به جز چند فعالیت محدود آنهم در سطح منطقه پیشوا، برای گرامیداشت ایام ۱۵خرداد، فعالیت و اقدام چشمگیری انجام نداده است؟!

هـ- اوج اختلاف افکنی و تحریف این واقعه بزرگ که یقیناً منافع مادی و سیاسی زیادی برای مسببین و عاملین آن در پی دارد، در برنامه ها و تبلیغات ۱۵خرداد سال ۹۱ در سطح ورامین موج می زد و در این ایام به شدت بر این خط رسانه ای پافشاری می شد. جالب است که معدود اقدامات فرهنگی پیشوا در ایام ۱۵خرداد نیز در سطح رسانه ها به گونه دیگری منتشر می شود و حتی از ورود کاروان ورزشی پیشوا به ورامین جلوگیری بعمل می آید :

۱-  خبرگزاری فارس در گزارش خود با عنوان “دو ورزشکار مسیر قیام ۱۵خرداد را روپایی و طناب‌زنی کردند”، آورده است :” این دو هنرمند ورزشی، روپایی و طناب‌زنی را از ساعت ۹:۴۰ دقیقه امروز آغاز کرده و مقتل شهدای ۱۵ خرداد (پل باقرآباد) تا صحن مطهر امامزاده جعفر (ع) پیشوا (یکی از مبادی سه‌گانه قیام ۱۵ خرداد)(!!!) را پیمودند.

این گزارش حاکی است، در روز ۱۵ خرداد ۴۲ مردم ورامین، پیشوا و اهالی روستاهای اطراف با شنیدن خبر دستگیری امام (ره) از روستای محمدآباد عرب‌ها، صحن امامزاده جعفر پیشوا (ع) و ورامین حرکت کردند و سیل جمعیت کفن پوش حرکت‌کننده از این مبادی سه‌گانه(!!!) در میدان رازی ورامین به یکدیگر متصل شده و به سوی تهران حرکت کردند.”

۲- خبرگزاری مهر در گزارش خود با عنوان “کاروان ۱۵ خرداد به ورامین رسید/ حاشیه های حرکت کاروان” آورده است: “عدم هماهنگی کافی برای برگزاری این برنامه باعث شد تا فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان ورامین از حرکت این کاروان در درون شهر ورامین جلوگیری کند.

ناگفته نماند، در تماس مسئولان شهرستان پیشوا با سید جمال جلیلی معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری شهرستان ورامین، وی موافقت خود را با عبور کاروان از شهر ورامین اعلام کرده بود ولی فرماندهی انتظامی شهرستان ورامین اجازه حرکت از داخل شهر را به این کاروان نداد!!

به این ترتیب کاروان طلیعه داران ۱۵خرداد ۴۲ که شامل جمعی از مسئولان و مردم پیشوا می شد، سوار بر اتومبیل‌ها شده و به سمت میدان بسیج (انتهای حوزه استحفاظی شهرستان ورامین و ابتدای حوزه استحفاظی شهرستان پیشوا) به راه افتادند.”

۳- در برنامه دیگری که در روز جمعه مورخ ۱۲/۳/۹۱ با عنوان مسابقه یکصد دوچرخه سوار از سراسر کشور در مسیر ۴۰ کیلومتری روستای محمد آباد عرب ها تا پل تاریخی باقرآباد، انجام شد، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان ورامین در حاشیه این مسابقه گفته است: “شروع این مسابقه از روستای محمدآباد عرب ها، مبدأ حرکت قیام کفن پوشان ورامین در نظر گرفته شده تا قهرمانان ورزشکار با تاریخ انقلاب اسلامی و قیام ۱۵ خرداد بیش از پیش آشنا شوند.(خبرگزاری ایرنا-۱۲/۳/۹۱)

جالب اینجاست که با وجود این تحریف بزرگ تاریخی، کاروان دوچرخه سواران بدون هیچ ممانعتی از شهرستان پیشوا عبور کرده و به ورامین رسیدند.

نتیجه :

۱- درباره نحوه شکل گیری قیام مردم در روز ۱۵خرداد که مقارن با روز بنی اسد(سوم شهادت امام حسین ع) بوده، اسناد و منابع معتبر تاریخی گواهی می دهد و احدی منکر حضور مردم روستای محمدآباد و نیز ملحق شدن مردم ورامین به جمع تظاهر کنندگان نیست. اما به گفته قریب به اتفاق شاهدان عینی، وقتی خبر دستگیری حضرت امام به دسته جات عزاداری در صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) پیشوا رسید، عده ای از اهالی محمدآباد که در این مراسم حضور داشتند مطلع شده و به روستای خویش بازگشتند تا مهیای حرکت به سمت تهران شوند و وقتی به پیشوا رسیدند که مردم حرکت کرده بودند و ناگزیر مجبور شدند که یک کامیون کرایه کرده و خود را به تظاهر کنندگان برسانند.

۲- بنظر می رسد تداوم بی مسئولیتی و عدم انسجام مسئولین و نخبگان سیاسی و فرهنگی پیشوا برای دفاع از تاریخ سراسر افتخار خود و کج سلیقگی ها و کمکاری های موجود در این زمینه، دیگران را روز به روز در نیل به مقصود و ربودن افتخارات دیگران، جسور تر و مصمم تر خواهد کرد.

۳- مسلماً هنگامه درنگ و سکوت به پایان رسیده و باید بی اعتناء به تلاش های خصمانه و مرموز حریفان، به فکر انجام ابتکارات فرهنگی و برنامه های متنوع و جدید برای شناساندن ابعاد قیام ۱۵خرداد به نسل حاضر و آیندگان بود.

* منبع: پایگاه خبری پیشوا
طبقه بندی: 15 خرداد،
[ شنبه 8 آذر 1393 ] [ 12:21 ق.ظ ] [ امیرمحسن سلطان احمدی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره نگین پیشوا

نگین پیشوا


* نگین پیشوا *
معرفی امامزاده جعفر بن موسی کاظم(ع)پیشوا

مرقد ملکوتی امامزاده جعفر در پیشوای ورامین همچون نگینی فروزان همواره می‌درخشد و هر ساله هزاران نفر از انسان‌های دردمند و حاجتمند و بیماران صعب العلاج، مشتاقانه به زیارت این سلاله پاک رسول خدا(ص) می‌شتابند و بدین وسیله به زندگی و حیات خود، جان و امید می‌بخشند.

امیرمحسن سلطان احمدی
http://soltanahmadi.ir
سخنی از بهجت عارفان

نگین پیشوا

تبلیغات

ظهورآنلاین

بقاع نیوز

پایگاه تحلیلی تخصصی منهاج فردوسیان

دست نوشته های سلطان احمدی

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
ویدیو عزاداری در صحن امامزاده آمار **